MANİSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Recep Dernekbaş’ın “24 Kasım Öğretmenler Günü” Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Recep Dernekbaş’ın “24 Kasım Öğretmenler Günü” Kutlama Mesajı

 

Dünyanın en meşakkatli ve en onurlu mesleğinin mümessilleri; fedakârlık, emek, sabır ve hoşgörü isteyen, karşılığı maddi hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar müstesna olan, saygın bir mesleği icra eden kıymetli öğretmenlerimiz, mesleğinizle toplumun gözbebeği, seçkin insanları olduğunuzu bir kez daha belirtmek isterim. Kültürümüz ve medeniyetimizde, öğretmenler anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteberdir. Zira bizler, ilim ve irfan sahibi kimselere hürmeti şiar edinmiş bir milletiz. Dahası bizler “Öğretmenliği peygamber mesleği olarak görmüş, bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacak kadar...” öğretmenlere kıymet vermiş bir milletin ve kültürün mensuplarıyız.

Bizim çok büyük işler başarmış, tarihe yön vermiş, şanlı ecdadımız, hocalarıyla birlikte anılmış; yaptığı işlerde hep onları en önde tutmuşlardır. Tarihin akışına yön vererek bir çağ kapatıp bir çağ açan, fetihler sultanı Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemseddin sayesinde Peygamberin övgüsüne mazhar olduğunu ifade etmiş; ona hürmette ve saygıda kusur etmemiştir. Cihanı titreten Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, kendisini yetiştiren hocası İbni Kemal’in atının ayağından sıçrayan çamura bile hürmet etmiş: “’Alimin atının ayağından sıçrayan çamur bizim için ziynettir.” diyerek kaftanını yıkatmamış ve öldükten sonra sandukasının üzerine örtülmesini vasiyet etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevleri başında şehit olan ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, İlimiz ve ülkemiz genelinde görev yapan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Geleceğimiz, gözlerinizdeki ışıltılar gibi aydınlık olsun!

Recep Dernekbaş
Milli Eğitim Müdürü

Nişancıpaşa Mahallesi Atatürk Bulvarı No 36/A Şehzadeler/MANİSA - (0 236) 231 46 08 - 232 32 59 - 234 84 44 - 237 00 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.