MANİSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KODLA(MA)NİSA LİSE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KODLA(MA)NİSA LİSE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

     Manisa Valiliğince 2015 yılından itibaren Manisa genelinde yürütülen ve Türkiye’deki kodlama/robotik eğitimlerine önderlik eden Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamında, proje hedefleri arasında yer alan liselerde kodlama eğitimine başlanılması amacıyla lise öğretmenleriyle bir araya gelindi. 

     Lise Çalıştayı’na, Manisa Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Işık, Kodla(Ma)nisa il ekibi, Manisa ve ilçelerinde görevli 20 öğretmen katıldı.

     Manisa Fen Lisesi bahçesinde yer alan Planetaryum Bilim Evi’nde düzenlenen çalıştayda, proje il ekibinden Aslı Yıldırımgil’in sunumuyla projeyle yeni tanışan ve ilk defa projede yer alacak öğretmenlere projeyi tanıtmak amacıyla bilgilendirme sunumu yapıldı. Ardından proje il ekibinden Şeref KAPLAN, Kodla(Ma)nisa atölyelerinin yapısı, işleyişi, AB, TÜBİTAK, ZAFER Kalkınma Ajansı Projeleri hakkında bilgi vererek, liselerde proje uygulanabilirliği hakkında katılımcı lise öğretmenleri ile fikir alışverişinde bulunuldu.

     Çalıştayda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail Çetin konuşmasında ” Manisa, ilimizde daha önce çalışmış bir valimizin yatırımlarına büyük destek vererek başlatmış olduğu Kodla(Ma)nisa Projesi ile yola erken çıkmıştır. Bu çok büyük bir şanstır. Bugün geldiğimiz noktada geriye baktığımızda alınan yolun çok güzel olduğunu fakat yeterli olmadığını gördük. Bundan sonra nasıl yol alabiliriz diye bunun planlamasını yapmamız ve yol haritasını çizmemiz gerektiğini düşünerek sene başından beri bu işle yetkili arkadaşlarımızla istişareler yapıyoruz. Bu projeye dahil olabilecek öğretmenleri çağırarak görüşlerini alıp, işe dahil edip projeyi daha da büyütmek istiyoruz.” dedi.

    Çalıştaya katılan öğretmenlerle, Liselerde Kodlama ve Robotik derslerinin verilebilmesiyle ilgili gün boyu Grup Çalışması (Grupların bir araya gelmesi ve ilk raporun oluşturulması) yapıldı.

   Çalışmalar sonucunda; Kodla(Ma)nisa lise ayağının yürütülebilmesi amacıyla her ilçede lise ekiplerinin kurulması gerektiği, her okuldan dal ayırmaksızın bilişim alanında ilgili, gönüllü öğretmenlere ulaşılması, liselerde, ortaokullardan farklı olarak çeşitli lise türlerinin(fen/ sosyal bilimler, mesleki, teknik, tematik liseler vb.) bulunması nedeniyle kodlama eğitimin de farklılıkların oluşabileceği, bu farklılıkların göz önünde bulundurularak liselerde kodlama eğitimlerinin sürdürülebilmesi için gerekli olan yolların tespit edilmesi, lise öğrencilerini de düşünerek yeni kodlama atölyelerinin tasarlanması, kurulması ve mevcut atölyelerin revize edilmesi, il geneli tüm liseler için zorunlu bilişim dersi olmayan okullarda, seçmeli bilişim derslerinin seçilmesinin teşvik edilmesi, okullarda kodlama, robotik, tasarım kulüplerinin kurulması kararları alındı.

    Gruplar gün boyu çalıştay konuları hakkında çalıştılar. Gün sonunda, Manisa Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz ve İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetinin katıldığı kapanışta, grup çalışmalarına ait sunumlar yapıldı, alınan kararlarla ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

24-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-201824-12-2018

 

Nişancıpaşa Mah. Atatürk Blv. No 36/A Şehzadeler/Manisa - (0 236) 231 46 08 232 32 59 234 84 44 237 00 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.