MANİSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LİSELERE GEÇİŞ TERCİH İŞLEMLERİ

LİSELERE GEÇİŞ TERCİH İŞLEMLERİ

Adrese dayalı ortaöğretime geçiş sınavı olan Liseye Giriş Sınavı (LGS) sonrasında, 2018 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzun yayınlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tercih ve yerleştirme işlemlerine ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi, öğrenci ve velilerimizin doğru tercih yapmalarına imkan sağlanması amacı ile basın toplantısı gerçekleştirildi. Manisa Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin ve Müdür Yardımcıları katıldı

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tercih ve yerleştirme işlemlerine ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, bu yıl ilk kez uygulanan LGS sistemi hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, “Sınav 2 Haziran’da yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklandı. Bugünden itibaren önümüzdeki hafta Cuma günü yani 13 Temmuz saat 17.00’a kadar öğrencilerimiz hangi liselerde okumak istedikleri konusunda sistem üzerinden tercihte bulunacaklar” dedi.

TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARI KURULDU

Tercih yapacak öğrencilere ve ailelere destek olmak amacıyla il genelinde Tercih Danışmanlığı Komisyonları kurduklarını belirten Çetin, “Gerek liselere kayıt olacaklar için gerekse üniversite sınavlarına girecek öğrenciler için ilimizde toplam 164 komisyon oluşturuldu ve bu 164 komisyonda da 528 öğretmenimiz görevlendirildi. Amacımız velilerimizin yanlış tercih yapmalarını ve mağduriyetlerin yaşanmasını engellemek. Velilerimize bu konuda bir çağrıda bulunmak istiyorum. Mutlaka okullarımızda bulunan tercih danışmanlık komisyonlarının bürolarından yardım ve destek alsınlar. Ayrıca köylerimize bu komisyonlarımız mobil olarak gidecek. Onlara da danışmanlık hizmeti yapılacak. Bu konuda biz elimizden gelen desteği velilerimize” şeklinde konuştu.

SINAVA GİREN ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 10’U, SINAVLA ALAN OKULLARA YERLEŞTİRİLECEK  

Manisa’nın başarı durumunun Türkiye genelinde oldukça yüksek seviyede olduğunun altını çizen Çetin,"Sınava giren bütün öğrencilerin yüzde 10’u sınavla alan okullara yerleştirilecekler. Sınavlı okullara yerleşemeyen öğrencilerimiz ise ‘yerel yerleştirme’ dediğimiz adrese bağlı yerleştirme şeklinde yeni okullarına kayıt olacaklar. İlimizde 28 tane okulumuz, bunların içinde fen liselerimizin tamamı, sosyal bilimler lisemiz, bazı imam hatip liselerimiz var. Yine bazı mesleki teknik liselerimiz var. 28 lisemiz sınavla öğrenci alacak, bu sayı olarak da 2 bin 40 öğrenci yapıyor. Ama bizim 17 binin üzerinde öğrencimiz var. Bu 2 bin 40 öğrencinin dışında bin 500 civarında belki özel okullara kayıtlar olabilir. Bunların dışında kalan yaklaşık 14 bin öğrencimiz adrese dayalı yerel tercih/ kayıt sistemiyle okullarına kayıt olacaklar."dedi.


TERCİHTE ´3´ ŞARTI

 Çetin, tercih döneminde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekerek, “İlimizde her ilçe bir kayıt bölgesi olup, 17 kayıt bölgesi olacaktır. Her öğrenci ‘Asıl Kayıt Bölgesi, Komşu Kayıt Bölgesi ve diğer’ olmak üzere üç kayıt bölgesinden tercih yapabilecektir. Asıl kayıt alanından beş veya üçü asıl kayıt alanından olmak üzere diğer iki alandan iki olmak üzere toplam beş tercih yapılabilecek. 5 tercih yapılmışsa, en çok üçü aynı tür okullardan olabilir. Mesela; üç adet Anadolu Lisesi tercih eden öğrencinin, diğer iki tercihi meslek lisesi veya İmam Hatip Lisesi olmak zorundadır” ifadelerini kullandı.  

KAYIT ÖNCELİĞİ

Çetin, okullara kayıtta öncelik sahiplerinin kim olacağıyla ilgili bilgi vererek, “Okullara kayıtta öncelik ikamet adreslerine, öğrencinin okulda bulunuş süresine, kaçıncı sırada tercih ettiğine, okul başarı puanı dilimine, devam-devamsızlık durumuna, öğrencinin yaşına bakılarak verilecektir. Ayrıca sınavla öğrenci alan bir okula yerleşen öğrencinin diğer tercihleri dikkate alınmayacaktır. Yerel yerleştirme ile bir okula yerleşen öğrencinin, pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır. Özel okula kayıt olan bir öğrenci bu kaydını sildirmeden diğer okullara tercih yapamayacaktır”dedi.

SONUÇLAR 30 TEMMUZ’DA

Tercihini yapan öğrencilerin, herhangi bir ortaokuldan onaylatıp çıktı alması gerektiğine dikkat çeken Çetin, “Tercihler 2-13 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih sonuçları 30 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. İlk yerleştirmelerden sonra boş kalan veya boşalan kontenjanlara dört defa nakil işlemleri yapılacaktır” şeklinde konuştu.

09-07-201809-07-201809-07-201809-07-2018

Nişancıpaşa Mah. Atatürk Blv. No 36/A Şehzadeler/Manisa - (0 236) 231 46 08 232 32 59 234 84 44 237 00 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.