MANİSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Manisa Yeni Eğitim Dönemine Hazır

Manisa Yeni Eğitim Dönemine Hazır

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Dikici, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

253149 kayıtlı öğrenci, 18430 öğretmen ve yeni açılan okullarla birlikte toplam derslik sayısının 11907 olduğu Manisa'da, 21 Eylül Pazartesi günü alınan pandemi tedbirleriyle eğitim-öğretime resmen başlandı.

Normal şartlarda bu yıl 1. Sınıfa 18350, okul öncesi eğitime ise 10669 öğrenci olmak üzere toplam 29012 öğrencinin okula başlaması gerektiğini bildiren Mustafa DİKİCİ, pandemi salgını nedeniyle okula başlayan öğrenci sayısının daha az olabileceğini; ancak eğitim-öğretimin sorunsuz ve güvenle sürdürülebilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

 

Sınıflarda uygulanacak tedbirler hakkında da bilgi veren Sn. DİKİCİ, sınıfın durumuna göre öğrencilerin ikişerli ya da üçerli gruplara bölüneceğini, sosyal mesafe ve diğer Covid19 kurallarına tam uyulacağını, öğrencilerin tamamen veli rızası ile okula devam edeceklerini ve çocuğunu henüz göndermek istemeyen velinin zorlanmayacağını belirtti.

Yapılan planlama ile öğrenciler ilk hafta yalnızca 1 gün, 2. hafta boyunca 2 gün okula devam edecekler. Durumun 3. haftadan sonra tekrar değerlendirileceği kararlaştırıldı.

 

Sn. DİKİCİ, bu yıl itibarıyla yapımı tamamlanan 5'i temel eğitim, 2'si lise olmak üzere 7 okulun daha eğitim-öğretime başladığını, 14 okulda tadilat işlemlerine devam edildiğini, yapımı planlanan diğer okulların ise ihale ve proje aşamasında olduğunu paylaştı. Şuan Manisa'da 923 tanesi resmi, 162 özel olmak üzere Toplamda 1085 tane okul ve kurum mevcut. Pazartesi günü 480 resmi ilkokul ve okul öncesi kurumda, 89 özel okulda eğitim-öğretime başlandığı belirtildi.

 

Geçtiğimiz aylarda yıkım kararı verilen bazı kurumlarla ilgili bilgiler paylaşan Sn. DİKİCİ, bu kurumların yapım süreçlerinin TOKİ tarafından sürdürüldüğünü, kurumların eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte Manisa'daki kurumların tamamına yakınında normal (tekli) eğitime geçileceğini, halihazırda 68 kurumda ikili eğitim modelinin uygulanmakta olduğunu aktardı.

 

Sn. DİKİCİ, Ssözlerini şu şekilde tamamladı; "8. ve 12. sınıflarda destekleme ve yetiştirme kurslarımız 31 Ağustos itibarıyla başladı ve devam etmekte. Tüm ilçelerimiz eşzamanlı yapılan çalışmalar ile kurumlarını hazır hale getirdiler. Güçlendirme kararı verilen okullar için en yakın okulda, en yakın binada eğitim öğretime-sağlıklı bir şekilde başlanılabilmesi için gerekli tüm tedbirler alındı. Milli Eğitim Bakanlığımızın 'Okulum Temiz Projesi' kapsamında kullanımı zorunlu hale getirilen dezenfektan, eldiven ve diğer hijyen malzemeleri Pazartesi günü eğitim-öğretime başlayan tüm kurumlara gönderildi ve bu malzemeleri ilgili kurumlara teslim ettik. Pandemi döneminde ülkemizdeki birçok Meslek Lisesi gibi, Manisa'daki Meslek Liseleri tarafından üretilen maske, temizlik malzemesi ve diğer ürünleri okul öncesi ve ilkokullara dağıttık. Biz eğitim-öğretime hazırız diyoruz."

Nişancıpaşa Mah. Atatürk Blv. No 36/A Şehzadeler/Manisa - (0 236) 231 46 08 232 32 59 234 84 44 237 00 32

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.